گوش‌های بزرگ» بر بام سفارتخانه‌های آمریکا در جهان

وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس با استناد به یک سند جدید آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) از وجود «گوش‌های بزرگ» بر بام سفارتخانه‌های آمریکا در جهان خبر داد و اعلام کرد که آمریکا از بام سفارتخانه‌های خود برای شنود رهبران کشورهای هم‌پیمانش استفاده می‌کرده است.
یک سند جدید آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) که توسط وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس با همکاری سه رسانه اروپایی منتشر شده، تایید می‌کند که آمریکا از بام‌ سفارتخانه‌های خود برای «شنود» رهبران کشورهای متحد اروپایی خود استفاده می‌کرده است.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، این سند که توسط نشریه‌های لیبراسیون، مدیاپارت و سویدتچه زیتونگ منتشر شده، شامل سه نامه برای سرویس ویژه جمع‌آوری اطلاعات (SCS) است که واحد مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) متخصص در نظارت‌های مخفیانه است.
در این سند آمده است که رهبران آلمانی به طور ویژه هدف شنودهای آمریکا قرار گرفته‌اند و در آن به مکالمه 13 دسامبر 2011 «نیکلاس میر لاندروت» مشاور «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «زاویه موسکا» از نزدیکان «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور پیشین فرانسه در کاخ الیزه اشاره شده است.
«جعبه‌ سفید» مرموز بر بام لانه‌های جاسوسی آمریکا در 80 کشور دنیا + تصاویر
انتشار این خبر در حالی صورت می‌گیرد که روزنامه آلمانی «اشپیگل» نیز دو سال پیش گزارشی را منتشر کرد که از وجود «جعبه‌هایی سفید» بر بام سفارتخانه‌های آمریکا در برلین، مادرید، مسکو، پکن، تل‌آویو و استکهلم حکایت داشت.
این روزنامه از این جعبه‌های سفید با عنوان «لانه‌های جاسوسی آمریکا» در دیگر کشورها و حتی متحدان خود در سراسر دنیا یاد کرده بود.
پس از گذشت حدود یکسال از این گزارش که به نقل از منابعی آمریکایی و انگلیسی منتشر شده بود، «دانکن کمپ‌بل» روزنامه‌نگار تحقیقی انگلیسی سال گذشته شواهدی را گردآوری و در وبسایت اختصاصی خود منتشر کرد که ادعا می‌کند بیش از 80 سفارتخانه آمریکا در سراسر جهان، تجهیزات شنود الکترونیکی و رادیویی عملیات ویژه مشترک میان آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان سیا را در خود جای داده است.
در این گزارش تصاویری منتشر شده که برخی از این سازه‌های مکعبی شکل سفید رنگ موسوم به جعبه‌های سیاه را بر فراز مهمترین سفارتخانه‌های آمریکا در اروپا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه به تصویر می‌کشد.
بنا بر این گزارش، در این سازه‌های مکعبی شکل سفید رنگ، تجهیزات و آنتن‌های شنود رادیویی، وای‌فای و تلفن‌های همراه به منظور جمع آوری اطلاعات مربوط به ارتباطات و مکالمات صورت گرفته به ویژه میان سران دولت‌ها در این کشورها نصب شده است.
این سازه‌ها که عادی و بی‌آزار به نظر می‌رسند، نه تنها در سرتاسر جهان روی بام سفارتخانه‌های آمریکا دیده می‌شوند، بلکه هریک بخشی از یک شبکه جهانی جاسوسی با اسم رمز «استیت روم» (STATEROOM) هستند.

/ 1 نظر / 9 بازدید
نیلوفر

ممنون[گل][گل] موفق و پيروز باشيد