ایجاد داعش برای مقابله با ایران/ طراحی سقوط الرمادی از سال 2012

در این گزارش آمده است: «ائتلاف تحت رهبری آمریکا که اکنون تلاش می کند اینگونه نشان دهد که درحال مبارزه با داعش است، آگاهانه به ظهور داعش کمک کرد؛ با این هدف که بشار اسد را منزوی کرده و با نفوذ رو به گسترش ایران، مبارزه کند.

 

 

ائتلاف ضد داعش، دست کم پیش از آگوست 2012، به خوبی می دانست که آنچه در آینده موجب تشکیل داعش خواهد شد -القاعده عراق و حکومت اسلامی عراق-، بر مخالفان سوری تسلط دارد. آن ها می دانستند که القاعده عراق در سال های 2009 و 2010 رو به زوال گذاشته، اما به دلیل شورش های سوریه دوباره احیا شده بود. با وجود این، آمریکا و متحدانش به کمک رسانی، پشتیبانی مالی، تسلیح و آموزش این شورشیان ادامه دادند و مشخصا، رشد این گروه های تندرو را به عنوان یک سرمایه راهبردی برای اهداف ژئوپولیتیکی شان می دیدند.»

 

 

گلوبال ریسرچ نوشت: «ظهور داعش نه تنها پیش بینی شده بود بلکه هدفی بیان شده از سوی قدرت های حامی مخالفان فرقه ای سوری برای مخالفت با اسد و مهار ایران بود. با وجود این که پیش بینی می شد ظهور داعش عواقب وخیمی از جمله سقوط موصل و رمادی برای عراق داشته باشد، حمایت های ائتلاف آمریکایی از مخالفان سوری ادامه یافت؛ و این موضوع نشان می دهد که ظهور داعش نیت صریح ائتلاف بوده و یا دست کم به عنوان نتیجه جانبی تصمیم گیری های سیاسی، مورد پذیرش قرار گرفته بوده است.»

 

 

 

تصویری که گلوبال ریسرچ در پایگاه خود قرار داده است

 


در ادامه این گزارش، برای اثبات ادعاهای فوق، به قسمت هایی از گزارش هفت صفحه ای آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA) استناد شده است. این گزارش با توجه به قانون آزادی اطلاعات در آمریکا، منتشر شده است. بر اساس این گزارش، حمایت القاعده عراق که بعدها از عوامل تشکیل دهنده داعش شد، از شورشیان سوری روشن بوده و مقامات آمریکایی در جریان آن قرار داشته اند.
نکته جالب اینجاست که درگزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، که در سال 2012 برای گروه گسترده ای از نهادها و مسئولین رده بالای آمریکایی ارسال شده، تشکیل دولت اسلامی (داعش) و حتی سقوط موصل و رمادی عراق نیز پیش بینی شده است!

 

 

این پایگاه تحلیلی در ادامه با بررسی شواهدی در سقوط موصل و رمادی، آن را مورد نظر ائتلاف دانسته و بیان می کند: «در هر صورت سرریز شدن [تروریست ها از سوریه] به عراق و سقوط موصل و رمادی، از عواقب قابل پیش بینی سیاست های غرب در سوریه بود و در برخی موارد به نظر می رسد که غرب به سقوط آن ها کمک کرده است؛ بنابراین در کمترین حالت می توان گفت که ظهور و گسترش داعش و سقوط موصل و رمادی، عواقب پذیرفته شده استراتژی غرب در مقابل سوریه و ایران بوده و در بدترین حالت می توان گفت که تجزیه عراق برنامه ریزی شده بوده است.»

 

 

 

 

/ 0 نظر / 12 بازدید