موشک‌های ایران، مرزهای آمریکا را نشانه رفته است

این نشریه می افزاید: «ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است اما موشک هایش چیز دیگری می گویند.»

 

این نشریه نوشت: «در حالیکه مذاکره کنندگان بین المللی تلاش می کنند به ضرب الاجل اول ژوئیه برای معامله ای برسند که ایران را از دستیابی به اسلحه هسته ای باز می دارد، برنامه موشکی فزاینده این کشور، این معامله را تهدید می کند.


دولت اوباما و شرکایش پس از آنکه تهران اعلام کرد در صورت درج بحث برنامه موشکی در لیست موارد مذاکره هسته ای، از گفتگوها خودداری می کند، پذیرفتند بحث در رابطه با موشک های بالستیک این کشور، جزء مذاکرات هسته ای نباشد. در عین حال مقامات دولت آمریکا گفتند ایران را در رابطه با این موضوع، در خارج از بحث های هسته ای، تحت فشار قرار خواهند داد.»

 


واشنگتن اگزمینر در ادامه با ادعای تعامل ایران و کره شمالی در خصوص همکاری های تسلیحاتی خاطرنشان کرد: «اما نگرانی ها در رابطه با بزرگ‌ترین و متنوع ترین زرادخانه خاورمیانه و نقش کره شمالی در کمک به توسعه آن، یک نگرانی عمده برای کنگره و مردم آمریکا است و ممکن است بر حمایت از هر معامله هسته ای تاثیر بگذارد. این نگرانی ها بر توانایی فزاینده ایران برای استفاده از این زرادخانه برای حمله نه فقط به اسرائیل، که به اروپا و سرانجام آمریکا، متمرکز است؛ توانایی که چنانچه تهران تصمیم بگیرد از آستانه هسته ای هر معامله ای عبور کند، ممکن است به سرعت حالت بحرانی بیابد.»


 

مقاله نویس این نشریه اضافه می کند: «کارشناسان بر این باورند که ایران پیش از این موشک هایی را که قادرند اروپا را هدف قرار دهند، ساخته است و چنانچه روند توسعه این برنامه ادامه داشته باشد، ممکن است تا پایان این دهه، موشک های بالستیک قاره پیمایی داشته باشد که می توانند اهدافی در آمریکا را نیز تهدید کنند.»

 


در همین رابطه "ربکا هینریچ" کارشناس موسسه مارشال در ماه مارس به کمیته جانبی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بیان کرد: «موشک ها، یک راه مقرون به صرفه برای کشوری مانند ایران است تا تهدیدی نامتقارن برای کشورهایی نظیر آمریکا ایجاد کند که از نظر نظامی بسیار پیچیده ترند. اینها تسلیحاتی برای ارعاب هستند و از این رو ایران برای حفظ و ارتقای زرادخانه خود، انگیزه دارد... ایران چیزی بیش از یک اسلحه هسته ای را می خواهد. ایران می خواهد بتواند دشمنانش را با یک موشک هسته ای تهدید کند. هر معامله ای که بر برنامه هسته ای ایران متمرکز باشد، باید شامل برنامه موشکی این کشور نیز باشد!»

 

"دیوید کوپر" استاد دانشکده "جنگ دریایی" نیز می گوید: «موشک ها به طور معمول بخشی از اقدامات برای جلوگیری از تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای به شمار نمی روند. اما اثبات شده است توسعه موشک های بالستیک میان برد یا دوربرد، یک معیار سنجش صحیح در رابطه با نیات هسته ای یک کشور است و این امر در رابطه با پاکستان و کره شمالی مصداق داشت.


وی خاطرنشان کرد: «این موضوع به احتمال قوی، قطعی ترین شاخص برای تعیین این مسئله است که آیا برنامه های هسته ای یک کشور صلح آمیز است یا با بلندپروازی های تسلیحات هسته ای آمیخته است. ایران عملا می گوید برنامه های هسته ای اش صلح آمیز است اما موشک هایش داستان متفاوتی را می گویند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
فائزه قریشی فرزند مجید

سلام باسپاس ازشماکاربرگرامی که قبول زحمت میکنی واقعاشرمنده ام ریس محترمستادخبری استان هرمزگان پیروخبرقبلی مشاهده میشود چندوقته افرادنادان بارایزنی بااین ان مثل وسیله نیروی دریایی منطقه یکم ارتش حراست شرکت کاز تعدادی عزیزانمان که منتخب خودشان است سپاه درسطح شهربندرعباس پدرم رادنبال که اطلاعات غلط به خوردشان میدن این تاکس افقانی جابجا میکنه ایا انصاف است نان بریدن یا گرفتارکردن بابام که نگداشته جلوخانه اش تصاحب کنند حاج اقا بابامیگه سعی دارن اوراطوری وانمودکنند که باانطرف مرز رابطه دارد متاسفانه تومحله زیاد باعث اختلاف قومی قبیله ای شدن فامیل ما خط نشان میگشند که به مصلحت نیست طرف یکی سودببرد بگیرنند خانه دیگری خراب بشه کارزشت دیگر چقدرافقانی وبلوج محلی بابا رانشان میدن ازصبح تاشب جلوخانهمان این افراد پرسه میزنند بابای بدبخت من ازصبح تاشب توخط است وجهه انجا تخریب کردن لازم است خواهش کنم فصلخطاب باانها که میشناسی برخورد حتی اگه دوست واشنایشان مزاحمتان شون بخدا تومحله باعث اختلاف قومی قبیله ای میشن خیلی بدبد است بعد مقام رهبری ما شما راهنما وروشنگرخط ومنش میدانم خدایا رهبرمان سربلند استوار بگردان شرشیطان بزرگ کم