نژادپرستی و اذیت و آزار زنان در سازمان جاسوسی کانادا

به نقل از روزنامه گاردین، 5 نفر از کارمندان سازمان جاسوسی کانادا می گویند نژاد پرستی، آزار جنسی و تبعیض به فرهنگ این سازمان تبدیل شده است.
این 5 کارمند سازمان جاسوسی کانادا با شکایت از کارفرمای خود خواستار دریافت غرامت 35 میلیون دلاری به علت سال ها رفتار حاکی از نژاد پرستی، زن ستیزی، جنسیتی و احساسات ضد اسلامی در محل کار خود شدند.
این اتهامات علیه سازمان اطلاعات امنیتی کانادا که این هفته در دادگاه فدرال مطرح شده است، نگاه تازه ای را به یکی از محرمانه ترین سازمان های این کشور  ایجاد می کند.
این اتهامات تصویری از یک محیط کار خصمانه به نمایش می گذارد که «رفتار نژاد پرستانه، جنسیتی و تبعیض آمیز در آن به فرهنگ قابل قبول و امری عادی تبدیل شده است.» هیچ یک از این اتهامات که در 54 صفحه ذکر شده در دادگاه بررسی نشده‌اند.
این اولین مرتبه نیست که یک سازمان امنیتی در کانادا متهم به رفتارهای نامناسب شده است. در ماه نوامبر، پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا به صورت رسمی از افسران سابق و کنونی زن که هدف تبعیض و آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بودند عذرخواهی کرد و به آنها صد میلیون دلار کانادا غرامت پرداخت کرد. در تحقیقات سال 2015 از نیروهای مسلح کانادا نیز آزار جنسی و خصومت با اقلیت ها و زنان کشف شد.
اتهام علیه سازمان جاسوسی کانادا بر اساس تجارب پنج نفر از کارمندان قدیمی آن مطرح شده است. جان فیلیپس وکیل آنها گفت، این شکایت پس از آن مطرح شد که این کارمندان به طور فردی و گروهی بیش از یک سال تلاش می کردند این اتهامات را در داخل این سازمان عنوان کنند. تلاش آنها برای مطرح کردن سال ها تبعیض و آزار و اذیت از طریق کانال های رسمی و غیر رسمی با تمسخر، تهدید به انتقام و آزار بیشتر مواجه شد.
فیلیپس در ادامه افزود: این گامی بسیار شجاعانه برای آنها بود. اما آنها باید این گام را برمی داشتند.
همه این پنج نفر به عللی مانند ایجاد تنش، ناآرامی و افسردگی در مرخصی طولانی مدت از این سازمان به سر می برند اما آنها این مشکلات را به رفتاری که با آنها در این سازمان شده است مرتبط می دانند.
یکی از این کارمندان ادعا کرد رئیس آنها در یک مراسم گفته است: «همه مسلمانان تروریست هستند.» یکی دیگر از آنها با بیش از یک دهه تجربه کار در این سازمان گفت، سخنان و نظرات ضد اسلامی در آنجا عادی بوده است. شاکی دیگر، این سازمان جاسوسی را متهم کرد کارمندان مسلمان خود را مانند وی به حاشیه می کشانند. یک زن سیاهپوست نیز که یکی دیگر از شاکیان است گفت، زمانی که ارتقاء رتبه گرفته بود به گونه ای با وی رفتار شد که به عنوان یک زن سیاهپوست شایستگی پیشرفت ندارد.
این سازمان سی روز مهلت دارد از خود دفاع کند.
/ 0 نظر / 7 بازدید