آغاز فعالیت جاسوسی آمریکا در منطقه

وستی‌.کی.جی»، «الکساندر وینیکوف» رئیس بخش روابط ناتو و همکاری با کشورهای آسیای مرکزی، دیشب در مصاحبه با خبرنگاران در «تاشکند» ازبکستان اعلام کرد: ناتو در نظر دارد تا دفتر نمایندگی خود را در «بیشکک» پایتخت قرقیزستان افتتاح کند.

وی با اشاره به اینکه ۲ سال پیش دفتر نمایندگی ناتو در «تاشکند» بازگشایی شد، افزود: نمایندگی اصلی این سازمان در آسیای مرکزی را دفتر ازبکستان برعهده خواهد داشت اما به علت ضرورت همکاری نزدیک در اجرای برخی پروژه‌ها، امکان دارد شعبه‌ای از نمایندگی ناتو در تاشکند در قرقیزستان نیز افتتاح گردد.

رئیس نمایندگی ناتو در تاشکند بیان کرد: توافق با مقامات قرقیزستان برای افتتاح این نمایندگی در بیشکک به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد.

رئیس نمایندگی ناتو در آسیای مرکزی مدعی شد که علیرغم همگرایی بیشکک با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کاهش همکاری‌های نظامی بین ناتو و قرقیزستان مشاهده نمی‌شود بلکه برتصویر تشدید همکاری از سوی قرقیزستان به چشم می‌خورد.

با این وجود، «یوری پاگربنیاک» یک کارشناس نظامی در مصاحبه با سایت فوق تصریح کرد: برای آمریکایی‌ها بسته شدن پایگاه «ماناس» ضربه بزرگی بود و آن‌ها از طریق افتتاح دفتر ناتو در بیشکک، سعی در ایجاد لانه جاسوسی در قرقیزستان دارند.

به گفته وی، دفتر نمایندگی ناتو در بیشکک تحت صلاحیت حقوقی قرقیزستان نخواهد بود و در نتیجه آن، تمام فعالیت‌های جاسوسی آمریکا از طریق آن امکان‌پذیر خواهد بود ضمن آنکه دامنه این رسوایی به کل منطقه کشیده خواهد شد.

«مقصد عثمان صابروف» عضو کمیته پارلمانی در امور بین‌ الملل مجلس قرقیزستان نیز معتقد است: دفتر نمایندگی ناتو در بیشکک علاوه بر جاسوسی، ممکن است باعث درگیری فعالان سیاسی این کشور شود.

صابروف بر این باور است: با توجه به همکاری‌های استراتژیک میان بیشکک و مسکو، آمریکا در تلاش است تا در بردار همکاری‌های خارجی قرقیزستان با شرکای استراتژیک این کشور، تغییر ایجاد کند.

به نظر وی، بعید است از لحاظ نظامی آمریکایی‌ها تماس نزدیکی با قرقیزستان داشته باشند. به عنوان مثال، بعید است که آن‌ها برخی از تجهیزات نطامی و غیره را به بیشکک عرضه کنند.

از دیدگاه عضو کمیته امور بین‌ الملل پارلمان قرقیزستان، احتمالا مقامات ناتو در ابتدا با اینگونه اظهارات می‌خواهند تصویر العمل طرف مقابل را ارزیابی کنند و سپس وارد مذاکرات شوند اما در این زمینه در نظر گرفتن جنبه‌های سیاسی روابط بین روسیه و آمریکا ضروری است.

/ 0 نظر / 5 بازدید