جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از اتباع خارجی

«بند 702» بخشی از قانون فیسا (قانون نظارت بر اطلاعات خارجی) است که به آژانس امنیت ملی آمریکا اجازه می دهد ایمیل و تماس های تلفنی اتباع غیرآمریکایی خارج از این کشور را نیز تحت نظر داشته باشند. البته این بند الحاقی در ماه دسامبر آتی منقضی خواهد شد و تمدید قانونی آن نیازمند رای مثبت نمایندگان کنگره است.

با وجود اینکه «بند 702» شامل نظارت بر اهدافی خارج از آمریکا می شود؛ این قانون بحث برانگیز در برخی موارد شهروندان آمریکایی را نیز هدف قرار داده است.

«ران وایدن»، سناتور دموکرات ایالت اورگن، بارها بر حفظ حریم خصوصی شهروندان تاکید و از «بند 702» به شدت انتقاد کرده است. وی معتقد است اجرای این قانون آزادی های مردم آمریکا را تهدید می کند.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، متهم به ارتباط با مقامات روسیه در جریان برگزاری انتخابات سال 2016 است. این موضوع لزوم نظارت بر ارتباطات با مقامات خارجی را بیش از گذشته در آمریکا نمایان کرد.

کمپین انتخاباتی ترامپ متهم است در دوره مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته با مقامات روسیه تماس داشته است.

«جف سشنز»، دادستان کل آمریکا، و «دنیل کوتس»، رئیس دستگاه اطلاعات امنیتی این کشور، چندی پیش با ارسال نامه ای به کنگره، خواستار تصویب قانونی شده بودند که اجازه نظارت الکترونیک دائم بر شهروندان را در اختیار آنها بگذارد.

 

/ 0 نظر / 33 بازدید