هشدار آلمان به ویتنام درباره تبعات 'آدم ربایی به سبک جنگ سرد'

گابریل روز جمعه در یک کنفرانس خبری در برلین گفت که ربودن ادعایی این تبعه ویتنام در پایتخت آلمان 'موضوعی که ما نمی توانیم تحمل کنیم و نخواهیم کرد.' 
وزارت امور خارجه آلمان در پی ربوده شدن یک شهروند ویتنامی پناهجو در این کشور (آلمان)، روز چهارشنبه سفیر ویتنام را احضار کرد و همچنین نماینده سازمان اطلاعات ویتنام را عنصر نامطلوب اعلام کرد و دستور به اخراج او داد. 'مارتین شفر'' سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد که ربایش 'ترین شوان تان' (Trinh Xuan Thanh) شهروند ویتنامی در خاک آلمان، نقض فاحش و بی سابقه قانون آلمان و قوانین بین المللی است. 
وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه با بیان اینکه دولت آلمان در حال بررسی اقدامات بیشتری علیه ویتنام است ، درباره اخراج نماینده امنیتی ویتنام نیز گفت: از او خواستیم آلمان را ترک کند زیرا قویا' اعتقاد داریم او فردی است که او با کمک ماموران مخفی و زیر دستان خود در سفارت ویتنام در برلین اقدام به ربودن فردی کرده بود که درخواست پناهندگی داده بود. 
گابریل افزود: تان با شیوه هایی از آلمان خارج شد که به گمان ما در فیلم های جاسوسی مربوط به زمان جنگ سرد می توان دید و این مساله برای ما قابل قبول نیست. 
این در حالی است که پلیس ویتنام هفته گذشته اعلام کرد که تان پس از 10 ماه تعقیب و گریز ، روز دوشنبه خود را تسلیم کرده است. اما وکیل تان در برلین روز جمعه گفت که موکل او در این شهر ربوده شده و با آمبولانس به یکی از کشورهای شرق اروپا منتقل گردیده و از آنجا به ویتنام انتقال یافته است. رسانه های آلمان به نقل از شاهدان عینی نوشته اند که افراد مسلح ناشناس این پناهجوی ویتنامی را روز 23 ژوییه (اول مرداد) در پارک 'تیرگارتن' در مرکز برلین در مجاورت پارلمان و ساختمان صدراعظمی آلمان ربودند اما تلویزیون ویتنام روز پنجشنبه فیلم کوتاهی از تان پخش کرد که او در این فیلم گفت بطور داوطلبانه به ویتنام بازگشته است. 
از سوی دیگر، به نوشته روز جمعه تارنمای 'ویتنام پلاس'، 'لی تای دوهانگ' سخنگوی وزارت امورخارجه ویتنام با اظهار تاسف از موضع آلمان، گفت: هانوی همیشه درپی حفظ و توسعه همکاری استراتژیک با آلمان است.
'ترینه شوان تان' که آلمان مدعی است از این کشور ربوده شده است نماینده سابق مجلس ویتنام و مدیر بخش ساختمانی شرکت نفت 'پتروویتنام' بود که از حزب کمونیست این کشور اخراج شد و تحت تعقیب قرار داشت. وی متهم به سوء مدیریت و هدر دادن 125 میلیون دلار از سرمایه های کشورش است. 
برلین از دولت ویتنام خواسته است اجازه بازگشت این فرد را به آلمان بدهد تا درخواست پناهندگی اش و همچنین تقاضای استردادش از سوی دولت ویتنام روال قانونی خود را طی کند. 
حزب حاکم کمونیست ویتنام اردیبهشت ماه امسال در یکی از نادرترین فعالیت های خود، رای به حذف 'دینه لا تانگ' 56 ساله یکی از 19 عضو دفتر سیاسی حزب، قدرتمندترین بخش کشور ویتنام در دولت تک حزبی داد. اخراج وی نیز در میان هجوم گسترده به مقامات فاسد در شرکت نفت و گاز ویتنام (پتروویتنام) و شرکت های تابعه آن، صورت گرفت.

/ 0 نظر / 12 بازدید