آژانس امنیت ملی آمریکا نرم افزارهای جاسوسی را در اختیار آلمان قرار داده است

در اسناد فاش شده از سوی ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا آمده است: آژانس بی اف وی آلمان تا جایی که امکان داشته باشد، همه اطلاعات مربوط به ماموریت آژانس امنیت ملی آمریکا را در اختیار آن قرار خواهد داد.

به نوشته این روزنامه، کمیسر حفاظت اطلاعات آلمان و همین طور کمیته کنترل پارلمان که بر فعالیت های بی اف وی نظارت می کند، از این توافق مخفیانه بی اطلاع بوده اند. این مساله موجب شده تا رسوایی جدید به یک مساله حساس سیاسی تبدیل شود.

بی اف وی مدعی شده است که اطلاعات کسب شده از طریق این نرم افزار جاسوسی را می توان بدون نقض قوانین آلمان در اختیاز آژانس امنیت ملی آمریکا قرار داد.

پس از افشای اسناد ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در سال 2013 میلادی، مبنی بر جاسوسی گسترده آمریکا از کشورهای خارجی، روابط آمریکا و آلمان دچار تنش شد.

بر اساس اسناد فاش شده، آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه های جاسوسی خود را محدود به مرکل نکرده و از سایر وزرای دولت آلمان از جمله وزیر اقتصاد، کشاورزی و دارایی نیز جاسوسی کرده است.تصور بر این است که آژانس اطلاعات خارجی آلمان از حدود 800 هزار آدرس اینترنتی، شماره تلفن و آدرس ایمیل به درخواست آژانس اطلاعاتی آمریکا جاسوسی می کرده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید