افسر سابق سیا:اولاند نباید از جاسوسی آمریکا از کاخ الیزه متعجب شود

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه به اولاند اطمینان داده است که آمریکا مکالمات تلفنی و ارتباطات اولاند را شنود نمی کرده است.

جانسون گفت: اگر فرانسوی‌ها و روس‌ها و آلمانی‌ها نیز برای جاسوسی از آمریکا تلاش نکنند، شهروندانی که در این کشورها مالیات می دهند باید درخواست بازگرداندن پول خود را داشته باشند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز تاکید کرده است که آمریکا هیچ برنامه جاسوسی را از رهبران خارجی یا شهروندان عادی انجام نمی دهد مگر اینکه هدف امنیتی ملی معتبر و خاصی وجود داشته باشد.

اولاند روز گذشته نشست فوق العاده ای را با شورای دفاعی فرانسه برگزار کرد تا در خصوص افشاگری های وبسایت ویکی لیکس مذاکره کنند. کاخ الیزه با انتشار بیانیه ای، جاسوسی آمریکا از مقام های ارشد فرانسوی را غیر قابل قبول ارزیابی کرده است.

افشاگری های جدید ویکی لیکس حاکی است که آژانس امنیت ملی آمریکا حداقل از سال 2006 تا ماه می 2012 میلادی از 3 رئیس جمهور فرانسه جاسوسی می کرده است.

اسناد ویکی لیکس شامل خلاصه مذاکرات بین مقام های دولت فرانسه در خصوص بحران مالی جهان، آینده اتحادیه اروپا ، روابط دولت اولاند و دولت مرکل و اختلاف بین دولت‌های فرانسه و آمریکا بر سر جاسوسی آمریکا از فرانسه است.این اسناد همچنین شامل شماره تلفن های مقام های کاخ الیزه و شماره تلفن مستقیم رئیس جمهور فرانسه است

/ 1 نظر / 6 بازدید